|

„Pokonkursowe“ refleksje...

Rok szkolny: 2009/2010

Ludzie coraz rzadziej ze sobą rozmawiają. Komunikują się poprzez wysyłanie sms-ów lub wiadomości na Gadu-Gadu. W ten sposób treść, którą chce się przekazać drugiej osobie, traci wartość. Bo czy można swoje uczucia albo pogląd na daną sytuację przekazać za pomocą emotikonek? Otóż nie. Na szczęście są wśród nas osoby, które pamiętają, „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...“ No i na dodatek pięknie nim władają. ;)

Perswazja, czyli sztuka przekonywania kogoś do własnych racji, poprzez umiejętność przemawiania pięknym słowem, mająca na celu zainteresowanie słuchaczy. To cecha, która może uczynić nas krasomówcą.

W naszej szkole są krasomówcy, którzy zrobili pierwszy krok przychodząc na szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego. „Pomorze Zachodnie w moich oczach“- to temat, na który przez 5 minut wypowiadali się uczestnicy. Do dalszego etapu, który odbywa się corocznie w Szczecinie, ze Szkoły Podstawowej zakwalifikował się Tomasz Burda i Sławomir Zieliński, natomiast z gimnazjum Joanna Wodonos z klasy II a i ja, z czego jestem bardzo dumna. ;)
Połowa sukcesu był już za nami. Tomek i Sławek przygotowywani byli przez p. Wandę Worach, ja zaś i Asia, rozpoczęłyśmy „treningi“ pod okiem p. Aliny Sitasz.
Nasze wysiłki i ciężka praca zaowocowały 23 paĽdziernika na Wojewódzkim Konkursie, gdzie otrzymałam II miejsce w kategorii gimnazjum. Zwycięzcą został reprezentant z Czaplinka. Asia Wodonos uplasowała się na IV miejscu.
Natomiast do reprezentowania województwa ze szkół podstawowych wytypowano uczennicę z Chojny i ucznia ze Szczecina.
Warto też dodać, że Tomasz Burda zajął zaszczytne, premiowane nagrodą, III miejsce. Tak więc dostaliśmy bilet do Legnicy! ;)

XXV Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych i X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej odbył się w dniach 5-8 listopada w Legnicy.
27. uczniów ze Szkół Podstawowych oraz 26. uczniów z gimnazjum przystąpiło do pierwszego etapu. Prezentowano pięciominutowe teksty (czas mierzono stoperem!).
Do kolejnego etapu dostali się uczniowie z pięcioma najwyższymi wynikami z każdej kategorii (dodam tylko, że wyniki różniły się tylko dziesiętnymi pkt.). Tu poprzeczka była wyższa. Wymagające jury oceniało tym razem 7 minutowe wystąpienia. Gimnazjaliści losowali także tematy improwizacji. Po chwili zastanowienia, przez 3 minuty mówili na dany im temat. Po podliczeniu punktów za obie prezentacje, wyłoniono zwycięzców.
Najlepszymi z najlepszych w kategorii SP okazali się:
* Michał Szczepański – Brodnicki Dom Kultury - Kujawsko - Pomorskie
*Michalina Gadomska – SP nr 9 w Legnicy - Dolnośląskie
*Adrianna Chachuła – SP nr 12 Tomaszów Mazowiecki – Mazowieckie

Natomiast w kategorii gimnazjów:
*Maciej Stopa – Gimnazjum w Rzeszowie - Podkarpackie
* Konrad Żygadło – ZS w Gaci - Podkarpackie
*Szymon Jakób – Gimnazjum w Bojanowie - Wielkopolskie
Dodam jeszcze, że mój wynik był 9. ;)

Mimo, iż był to konkurs, nie przejawiała się w śród uczestników zaciekła rywalizacja. Wręcz przeciwnie. Atmosfera była ciepła i miła. Przydzielanie pokojów uczestnik+uczestnik, dało możliwość zintegrowania się ze sobą. Cały program imprezy był bardzo ciekawy. Wycieczka po Wrocławiu i zwiedzanie Panoramy Racławickiej, spacer po Legnicy i przyjęcie jubileuszowe konkursu, to atrakcje, które umilały czas.
Nie da się opisać, ile wrażeń może zapewnić taki konkurs. To trzeba przeżyć samemu! Dlatego apeluję do Was, kochani czytelnicy GIMexpressu, spróbujcie swoich sił w kolejnych Konkursach Krasomówczych. ;) Naprawdę warto.
Szczegółowego instruktażu i materiałów szukajcie u Pani Aliny Sitasz ( w końcu była w Legnicy z uczniami już 6 razy!).

Serdecznie pozdrawiam
Angelika Daszykowska

Foto
Foto: Paweł ZańStrona główna
Zdjęcia
Wyświetleń strony: 2383
Kontakt
ul. Kościelna 3
73-260 Pełczyce
tel./fax (095) 768 54 29
e-mail: zs@zspelczyce.pl
http://www.zspelczyce.pl
UNICEF

Zegar
Wielke odliczanie


UM Pełczyce

eRmail