|

Wolontariat - Artykuł

Rok szkolny: 2008/2009

Od listopada tego roku powstał w gimnazjum Szkolny Klub Wolontariatu. Nasze opiekunki zdradziły nam, że zakładały go z pewnymi obawami, czy znajdą, choć garstkę osób, które podejmą trud wolontariatu. Od kilku lat działa już przecież Szkolne Koło CARITAS, w którym pracuje spora grupa młodzieży. Okazało się, że zainteresowanie młodzieży wolontariatem przeszło ich najśmielsze oczekiwania.

Często słyszy się, że dzisiejsza młodzież, to pokolenie konsumpcyjne, tylko wymaga i w ogóle jest do niczego. Czy na pewno? Pewnie jest grupa ludzi, którzy żyją tylko z dnia na dzień, są też i tacy, którzy żerują jak pasożyty i bez wymiernych korzyści nie drgną nawet palcem. Ale w naszej szkole jest też grupa młodzieży, która chętnie działa, pracuje i niesie pomoc potrzebującym, poświęcając swój wolny czas. Na dodatek zgodnie z definicją wolontariatu robią to zupełnie bezinteresownie.

Pewnie jesteście ciekawi, co tak naprawdę robimy. Przede wszystkim pomagamy młodszym kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej w nauce. Co niektórzy przekonali się, że to nie jest wcale takie prosta nauczyć kogoś o rzeczowniku, czy czasowniku lub dodawać i odejmować sposobem pisemnym. To naprawdę nie lada wyzwanie. Spora grupa gimnazjalistów systematycznie odwiedza przedszkole i pod czujnym okiem pań zajmuje się przedszkolakami. A ich zadaniem nie jest tylko zabawa z maluchami, ale również czytanie bajek, czy na przykład nauka kolorów. Już od najbliższego czasu zamierzamy rozszerzyć naszą działalność o pomoc osobom starszym. Na sercu leżą nam również zwierzęta i środowisko naturalne. Nawiązaliśmy już nawet kontakt z panem leśniczym.

Mimo, iż działamy niespełna dwa miesiące przystąpiliśmy już do akcji UNICEF. Zbieraliśmy pieniądze na szczepionki, by ratować życia dzieci w Kongo.

W tajniki pracy w wolontariacie wprowadza nas pan Michałem Głuszyk, który prowadzi w naszej szkole warsztaty. Zdobywamy na nich wiedzę teoretyczną i uczymy się jak wykorzystać ją w praktyce. Zajęcia są bardzo interesujące i naprawdę wartościowe.

Wolontariat jest naprawdę dobry dla każdego, najlepiej przekonajcie się sami.

Kasia B.

Wyświetleń strony: 1352
Kontakt
ul. Kościelna 3
73-260 Pełczyce
tel./fax (095) 768 54 29
e-mail: zs@zspelczyce.pl
http://www.zspelczyce.pl
UNICEF

Zegar
Wielke odliczanie


UM Pełczyce

eRmail