|

Marzanna

Rok szkolny: 2009/2010

„Zgiń, przepadnij Zimo
i nie wracaj do nas.
Na przyjęcie Wiosny
otwórzmy ramiona.”

Prastary ludowy zwyczaj mówi o uroczystym wynoszeniu Marzanny, słomianej kukły, wyobrażającej martwotę zimową. Teraz budzi się nowe życie, więc Marzannę dla nikogo już niegroźną, trzeba wrzucić do wody, niech spłynie do morza. Tak też uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej w Pełczycach uczynili.

Dnia 19 marca 2010r., w piękny słoneczny dzień, wraz z wychowawcami wyruszyli w długim, kolorowym korowodzie sprzed szkoły. Na jego czele stanęli chłopcy klasy trzeciej: Krzysztof Wodonos i Michał Panowicz oraz klasy szóstej Wojciech Łukaszuk, którym przypadł w udziale zaszczyt niesienia Marzanny. Została ona wykonana przez dzieci na kółku plastycznym z pomocą pani Marioli Tyrpy i pani Wioletty Zielińskiej. Pani Zima była piękna, ale też i smutna z powodu swojego odejścia.


Przeszliśmy ulicami miasta, zadowoleni i bardzo głośni. Towarzyszyła nam muzyka wydobywająca się z instrumentów, a przejeżdżający pojazdami kierowcy witali nas klaksonami.


Doszliśmy nad jezioro. Tam pani Małgorzata Potocka przeprowadziła obrzęd pożegnania Zimy. Uczniowie najgłośniej śpiewali:
„Zgiń, że Zimo, zgiń, że zła, zgiń, że zła, zgiń, że zła.
Przyjdzie Wiosna radosna, radosna. Hej!”

Następnie Marzanna została podpalona i bardzo szybko spłonęła.


Teraz już spokojni i pewni, że Wiosna nadejdzie, wróciliśmy do szkoły na zajęcia.

Wyświetleń strony: 1777
Kontakt
ul. Kościelna 3
73-260 Pełczyce
tel./fax (095) 768 54 29
e-mail: zs@zspelczyce.pl
http://www.zspelczyce.pl
UNICEF

Zegar
Wielke odliczanie


UM Pełczyce