|

Warto przeczytać

Rok szkolny: 2010/2011

W naszej szkole będzie kilka nowych lektur! "Dynastia Miziołków" to jedna z nich. Podobno pani Worach będzie ją omawiała ze swoją klasą, dlatego 6 b - przygotujcie się na atak śmiechu!
Kiedy czyta się tą książkę, nie da się siedzieć z poważną miną i zanurzać się w tekście. Po kilku stronach popłakałam się ze śmiechu. Przygody Mamiszona (mamy), Papiszona (taty), Miziołka (chłopiec prowadzący ten pamiętnik) i jego młodszych sióstr - Kaszydła (lat cztery i trochę) i Małego Potwora (jesienią skończyła rok) są naprawdę bardzo zabawne. Papiszon nie umie gotować, Mamiszon co tydzień zmienia zainteresowania, Kaszydło trzy razy musi wrócić do domu, żeby ucałować mamę, a później pluszaki, Mały Potwór chowa najpotrzebniejsze rzeczy gdzie się tylko da, a nad wszystkim musi panować Miziołek, który jednocześnie próbuje pozbyć się przezwiska. Chłopcu wszystko uchodzi na sucho, każdy psikus. No... zdarzają się szlabany i kary, ale jakieś konsekwencje za wysadzenie łazienki muszą być...
W książce podoba mi się, że nie ma konkretnych imion, tylko ksywki. Łatwiej jest zapamiętać, kto jest kto (chociaż kolegów z klasy Miziołka nie pamiętałam). Jest napisana lekko, w formie pamiętnika, w sam raz dla dziecka (czy nastolatka, żebyście się nie czepiali). Akcja nie dzieje się w jednym miejscu. Miziołek jeździ na wakacje, ferie, kolonie. I wszędzie nie słucha się dorosłych. Jak chyba każdy z nas, prawda? Literówek nie zauważyłam. Po prostu... nie mam się do czego przyczepić. Jak w "Mam Talent": "Trzy razy tak, dziękujemy!" Czytając inne recenzje (które o dziwo były krótkie) dowiedziałam się, że książka ta była wydawana w odcinkach w "Świecie Młodych". Przed szesnastoma latami! Może jak dorośli będą chcieli sobie przypomnieć stare, dobre czasy to sięgną po tą lekturę?
Mam nadzieję, że do naszej biblioteki szkolnej sprowadzą drugą część "Trudne słówka". Jestem ciekawa dalszych przygód przezabawnych bohaterów.
Autor: Joanna Olech
Miejsce wydania: Warszawa
Nr wydania: II
Wydawca: Egmont Polska Sp. z o.o.
Liczba stron: 216
Kategoria: dla dzieci
Opracowanie graficzne: Grażyna Lange

Ola Byczek kl. VI a

Foto

Wyświetleń strony: 1159
Kontakt
ul. Kościelna 3
73-260 Pełczyce
tel./fax (095) 768 54 29
e-mail: zs@zspelczyce.pl
http://www.zspelczyce.pl
UNICEF

Zegar
Wielke odliczanie


UM Pełczyce